İÇİMDEN GELDİ…İYİKİ VARSINIZ.

image

Ait olduğu ağactan isteyerek ayrilabilme yurekliligi gosteren bir yaprak gibi gururluyum bugün, yasadigim icin.
Henüz önyargililar tarafindan irzina geçilmemiş yığınla insan var etrafimda.
Yaşli bir çift gordum bu sabah metro istasyonun hemen önünde bekleyen.Sabah dediysem,saat oglen olmak uzereydi aslinda. Evsiz olduklari her hallerinden belli.Hava soğuk mu soğuk, ıslak mı ıslak dışarıda. Çok üşümüş olmalılar ki sordular metro polisine, içeride bekleyebilirmiyiz diye. Hiç düşünmedi aldi hemen içeri onlari biletleri olmamasina rağmen yaşı 30-35 olan polis. Aşaği kata indiler peşim sıra, belkedikleri bir tren yoktu, sadece biraz ısınmakti butun istedikleri. Birbirlerine sokulup oturdular yan yana hint bülbülleri gibi. Yaşlıydılar gerçekten, 70 yaşın üstüydü ikiside.

Uzun zamandir beraber olduklari birbirleriyle pek ilgilenmemelerinden belli oluyordu. Zaten hep oyle degilmidir, yillar gecince,sessiz kalmalarla belli etmezmiyiz hepimiz sevdigimizi yaninda huzur buldugumuz insana. Bu yaşlı ciftte öyleydi işte, ayrı gayrı yapamayacaklarinin bilincindeymiş gibi dipdibe konuşmadan oturyorlardı.
Bu durumda bile; dibe vurmanin bu en şampiyon haliyle bile, bırakmamişlardi birbirlerini. Açmiydilar acaba diye düşündüm? Acaba gururlarini incitirmiydim sorsam onlara aç olup olmadıklarını ?

Adam kadının elini tuttu ikisininde eli ısınsın diye. Binmem gereken tren gelmiş ama ben onları izlerken treni kacırmıştım.Acelem yoktu nasıl olsa, bir daha ki tren 11 dakika sonra yaziyordu tabelada.Beklemek , nadir de olsa keyifli bir hal almışti benim icin. Gözlerim onlarda, aklım ise birbirini bu kadar sıkı sıkıya sahiplenmenin nasil bir duygu olduğunu çözümlemeye çalışmaktaydi.

Onlara içeride beklemeleri için izin veren polis geçti yanımdan, tam ben bunlari düşünürken. Hiç üşenmemiş , istasyonun karşsında ki markete gidip yemek almiş onlara. Peçete ile plastik çatal getirmeyi bile düşünmüş güzel insan.Kibarca uzattı aldıklarını yaşlı adam ile kadına. Defalarca teşekkür ettiler kendilerine yemek getiren polise. Genç polis ise onca insanin bakışı arasında hiç kibir emaresi göstermeden “rica ederim, afiyet olsun” diyerek ayrıldı üst kattaki görev yerine dönmek üzere.
Poşetleri açtılar yavaş yavaş ama bir o kadar da heyecanla. İkisininde yüzünde doğum günü hediyesi alan çocuk ifadesi vardi ki gerçekten görülmeye deger bir sahneydi. İki metre kadar uzaklarinda duruyor, ben bile heyecanla bekliyordum poşetten ne çikacak diye. Önce iki kutu portakal suyu çıkardı yasli adam uzun zamandir yikanmadigi belli kirli elleriyle, birisini yanindaki kadina verdi, Sonra iki büyük paket daha çıkardi torbalarin icinden. Dikkatle bakiyor ne oldugunu anlamaya calışıyordum o iki pakette ne oldugunu.

Adam paketlerden birini yine kadina verip kendisininkini açti ivedi bir hareketle. Kizarmiş tavuk, patates püresi ve salata vardi her iki paketin içinde. Bulunduğum yere kadar gelen nar gibi kizarmis tavugun kokusu benim bile iştahımı açmis, canim çekmisti. Keyifle izliyordum onlarin büyük bir iştahla yemek yiyişlerini. Metrolarda ve istasyonlarinda yemek yemenin yasak oldugunu biliyordu bu zarif jesti yapan polis, ama bu kural, o an icin , o polis icin, anlamini yitirmis ve o  aslinda hepimizin, her zaman, hic düşünmeden yapmasi gereken seyi yapmisti, bazi kurallar bazi durumlarda çiğnenebilir demisti.

O kadar mutlu gorunuyorlardi ki yemeklerini yerken birbirlerinden ne olursa olsun ayrilamayan yasli cift, sakalasmaya bile baslamislardi.
Yasli kadin, kendisinde de ayni yemekten olmasina rağmen, sevimli bir sinsilikle,yasli adamin tabagina çatalini sokmaya calisiyor, yasli adam da onun bu hamlesini elinde ki catalla savusturmaya ugrasiyordu. Guluyorlardi bir yandan da.

Yiyecekleri kadar yemis, kalanlari sonra yemek uzere torbalarina geri koymuslardi.
Binmem gereken ikinci tren gelmisti.

Belli etmeden resimlerini cektim elimdeki telefonla trene binmeden, unutmamak icin bu guzel sabahi.

Trenin penceresinden bakmaya devam ediyordum yasli cifte. Yasli kadin bana el salladi. Bende ona.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.