RENKLİ EVLER, ARNAVUT KALDIRIMLARI VE UYKUSUZLUK.

image
Yol boyunca, günlerdir uyumamış olmamın etkisini görüyordum.

Boynuma kadar gelen uykusuzluk, vitrin camlarına yansıyan aksimden bile belli oluyordu .
Avarelik ediyordum bugün, yollar, aradığım kadına ulaşmasada, renkli renkli evlere ulaşıyor, beni biraz da olsa mutlu ediyordu. Boşaltmak için aklımı, vurmuştum yine serseri ayaklarımı, arnavut kaldırımlarıyla kaplı şehrimin en güzel sokaklarına.

Okula giden çocuklar, onları yolcu eden anneler. Sağda solda zıplayan telaş icinde sincaplar. Ben şehri degil sanki şehir beni geziyordu.

Eksik olan nedir diye düşünmekten alamıyordum kendimi. Bir yanda o , bir yanda hiç verilmeyen yeni şanslar. Ama olsun , yine de çok güzel bir dünya bu , kutlayasım geliyor Tanrı’yı bu eserinden dolayı.

Basamak basamak tırmanıyor şehrimin dar sokakları, özlediği bahara kavuşmuş olmanın verdiği o renkli heyecanıyla.

Önümde uzanan kirli sarı rengiyle akan nehir bile mutlu görünüyor gözüme. Kuzey dağlarından yağmurla gelen çamuru kabullenmiş gibi, “bereketimdir o çamur benim” der gibi yavaş yavaş akıyor önümde. Kirli olanın bile güzel olduğunu anlatmaya, inandırmaya çalışır gibi kirli sarı, kuzeyden güneye olan sakin ama kendinden emin bir akış bu.

Ne tuhaf bir şey günlerdir uyumamak, çok farklı bir algı kapısı açılıyor önümde, her uykusuz geçen geceden sonra. Eskiden zorlardım kendimi uyumak için, hap alırdım. Şimdiler de ise, bağrıma bastığımı farkediyorum uykusuzluğumu. Uykusuz gecelerim de aslinda “o” na duyduğum özleme dahil.

Sonra şairin sözleri geliyor sersem sersem etrafi anlamaya calişan aklima “ Şiir gibi bakan kadinlar, kendilerine şiir yazan erkekleri sevmeliler, ki ziyan olmasın o dizeler”

Yol boyunca, günlerdir uyumamış olmamın etkisi azalıyor, diz boyu yalnizlik, boyumu geçiyor. Renkli evleri, arnavut kaldırımlarini bırakip ardimda, eve dönüyorum.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.