BENİ MUTLU EDEN KELİMELER.

Beni mutlu eden kelimeler var bir sürü. Yüzüme hemen tuhaf bir gülümseme peydah olur bu kelimeleri duyduğumda. Çoğu maalesef ingilizcedir ama. Kulak alışkanlıği diyelim. “welcome, dinner, coffee, safe, hamster, pussy, skittles, stool, petrichor , soda pop, jelly beans” en sevdiğim kelimelerdir. bu kelimelerden birini duyduğumda tuhaf bir mutluluk kaplar içimi elimde olmadan.

Türkcem’de de yerleşecek bu hoşuma giden özellik bir gün bende, biliyorum.

Yüzüme gülümseme vermesede sevdigim kelimeler yok degil ama biraz biraz unuttuğum ana lisanımda. Ha bu arada kelimelerin beni mutlu etmesinin sebebi sadece kullağımda bıraktıkları rahiya, sakın anlamlarindan dolayi beni mutlu ettiklerini düşunmeyin.

Hmmmm. Türkçe dusununce tuhaf oluyor biraz, hala yabancı hissediyorum kendimi Türkce’ye. Dün akşam bir liste yapmaya çalistim Turkce’de beni mutlu eden kelimeleri iceren, buyrun bakalim. :kokoreç, lavuk, pişkin, müdür, lâl, samimi, bok, çük, kedi, revani, kiraz, gazoz, maydanoz, çakıl” bunlar o an için aklima gelen kelimelerdi.

Bu sabah yeni bir tane õgrendim ama bir arkadasimdan, “fındık bar” çocuk boku anlamina geldiğini düşünuyorum. Süper sevimli bir benzetme bence. Gülumsetti beni okuduğumda. Bu gidişimde daha cok dikkat edecegim, ayiklayip ayirmak lazim mutlu kelimeleri. Zaten bizi mutlu eden herseyi ayirmamiz lazim bir kenara, sonra aradigimizda bulmamiz kolay olsun diye.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s